Break Dance A Komerkce
To je hnus co ? Break Dance přece vznikal jako nekomerční tanec, jako životní styl a vyjádření sama sebe a já tady o breaku píšu na webu, na kterém mám reklamy adsense…
Už jsem od hustýho bboye Kkoziho slyšel, že jsem “píča”. Jojo, kkozi je totiž děsně nekomerční, celá česká scéna je nekomerční. Všichni vystupují zadarmo, vůbec to není tak, že pokud někdo nabídne míň než 500,- na hlavu, tak se nikde netancuje.
Prostě break dance v čechách je vrchol nekomerce a já sem si dovolil umístit na moje stránky google adsense (mimochodem, k tomuto okamžiku mi to přineslo celých 0.12 dolarů).
Co potřebuji k Tancování Break Dance
Především si uvědomte, že break dane taneční styl náročný na opotřebení těla. Dochází při něm k úrazům častěji, než při jiných sportech, takže nezapomeňte chránit svoje tělo, ať vydržíte tancovat co nejdéle. Asi nejlepší způsob, jak se nezranit, je vůbec netancovat, že, ale to my nechceme. Takže se zamyslete nad break dance teoreticky. Člověk namáhá hlavu (například při točení, stoji na ní), zápěstí, lokty, ramena kolena a chodidla. V tomto článku vám vysvětlím, jak se co nejlépe chránit před úrazem.
Jak Začít Tancovat Break Dance
Jop, je to jednoduchý. Dojdeš do kontaktu s Breakem. Naprosto tě uchvátí, jak to ti nezničitelní lidi dávaj. Točí se, skáčou, tancujou… Asi první m myšlenka, která každýmu proběhne hlavou, je “to chci taky umět”. Člověk ani neví proč, prostě Break Dance je velice zajímavý sport, ale na druhou stranu taky náročný
Vtip celé té věci je v tom, že Break Dance v podstatě nemá žádné definované pravidla. Je důležité pochopit, že je to o projekci sama sebe, svobodě a možnost si dělat co budu chtít. Někoho baví styl a footwork, dalšího powermoves a freezy, nebo akroba. Vše je na tobě…
Motivace
V podstatě je ze začátku dobrý uvědomit si, proč ten tanec chci dělat. Jestli to má být jenom póza, nebo způsob, jak se stát zajímavým, moc dlouho to nevydrží - člověk platí příliš velkou daň, všechno ho bolí, triky nejdou hned první měsíc, jak si myslel. Ani ten nejmíň náročný freeze se vetšinou nedá první trénink…
Ideální motivace je dělat to pro Break Dance samotný, pro ten sport. Protože tě baví, miluješ ho víc než svoji holku. Potom člověk vydrží víc a dostane se do fáze, kdy už začíná jezdit na battly a dávat víc triků, víc zábavy, kombinace, vystoupení, peníze, respekt.
Samozřejmně je možné začít breakovat kvůli tomu že prostě chci být stejně vymazlenej jako Zbyněk Drda, ale můj názor je, že to nebude mít dlouhého trvání. Leda že by to přešlo v lásku k tanci. Upřímně, za těch 5 let co trénuju se u nás protočilo asi 100 potencionálních break dancerů. Z nich to zatím drží 4 nový lidi a cca 4 kteří tancují stejně dlouho jako já.
Vhodný prostor
Pokud jste dospěli k názoru, že opravdu chcete tancovat, tak neni nic jednoduššího než najít ve svém okolí již fungující Crew. Nebát se, sehnat si číslo na někoho z bboys, zavolat a domluvit se, že se chcete jít mrknout a možná i začít.
Nenechte se odradit počátečním chováním, breakaři jsou upřímní a fain lidé. Ocheckujte trénink, něco si zkuste, zeptejte se na radu, třeba co se naučit jako první, co zkoušet a tak.
Z počátku řekl bych, vás budou brát docela vlažně, protože jste jen další ze stovky lidí, tak se snažte aby jste ukázali, že break dance opravdu dělat chcete. Bboys potom uvidí, že učit vás něco není zbytečný, protože za měsíc neodejdete a budou sdílnější.
Co budu potřebovat vědět ?
Především bych vám doporučil najít pár videí na youtube, aby jste pochopili základy tance. Jenom se prostě letmo podívat a zapamatovat si, co chcete zkusit. Je vcelku nepříjemný, když dojde nováček na trénink a řekne “Nauč mě Break Dance“…
Stačí si říct, že budu první trénink cvičit stojku / hand stand a dál třeba footwork, kupříkladu six step.
Jakej vohoz ?
Není to vystoupení, ani módní show, stačí něco propocenýho z tělocviku, nebo pro fainovky tričko, gatě / kraťase.
Důležité jsou boty, a to hodně. Při breaku, různých skocích atp dochází k nárazech na nohy, vcelku silných. Mít nějaký vietcongský shit se nevyplatí kvůli kloubům, ty u vietcongů nekoupím. Já trénuju celou tu dobu v botách značky Nike, co mají vzduchový polštář a jsou pružné, ohebné (nedoporučuji basketbalistické).
Nezapomeňte také na chrániče kolen a loktů. Protože tyto části těla jsou při breaku hodně namáhány různými dopady (ať už chtěnými nebo nechtěnými), točením se atd. Při prvních pár měsících vás bolet nemusí, já na to taky kašlal. Postupem času se mi stávalo, že sem se ráno probudil a nemohl natáhnout ruku, jak mě v loktu bolela. Také jsem se často nemohl postavit na kolena - chrániči se tomu dá předejít.
Pití (nealko, nejlíp voda) si asi bere každej a někdy je dobrý vzít si i malej ručník na otření si obličeje. Bunda na windmill, aby líp klouzal je myslím na první trénink zbytečná.
Vznik A Vývoj Break Dance
Break Dance se začal rodit na počátku 70tých let minulého století v betonové džungli New Yorku. Název vznikl, když taneční DJové na chvíli zasekli svoji placku a udělali pauzu (tzv Break). Vytvořili tak zajímavý 8mi dobý beat, na který už se dalo leccos zaimprovizovat.
Stala se z toho populární zábava, být tanečníkem break dance znamenalo mít prestižní postavení a respekt.
Break Dance posunul dál v roce 1974 Michael Jacskon (kdo ví, jakou barvu tehdy měl) svým klipem Robot Dance (klip se mi nepodařilo nikde najít), kdy obohatil electro boogie o základy jako moonwalk a další vymazlený triky.
Dál je často zmiňován populární názor, že okolo roku 1980 převzaly break dance pod svá křidla gangy v ghettu a místo zabijení se ganxta devítkama battlovali mezi sebou na diskotékách, ale kdo ví, kde je pravda.
Později začal do breaku fušovat James Brown - společne se známou Rock Steady Crew natočili videoklip “Get on the good food“.
Break dance se začal vyvíjet. Už nešlo jenom o zábavu pár vyvolených, stal se z toho proud. Možnost jak prorazit, něco dokázat, nebo jen strávit odpoledne, každý se našel. Přišla komerce, začaly se vyrábět oblečení pro bboy (Tribal Gear…), reklamy v TV, doplňky ve videoklipech.
Ale tanec samotný se taky vyvíjel. Break Dance se ze začátku tancoval většinou v uplém oblečení, pokud možno v teplákové soupravě. Jel se styl - toprock a footwork, možná pár freezu, ale skoro žádné powermoves (maximálně tak želva, vrchol všeho byl windmill).
Break Dance dnes je úplně někde jinde. Stal se z něj mnohem rozmanitější tanec a vůbec životní styl. Bboyvé mají svůj slang, schází se na trénincích, jezdí na battly (namátku Battle of the year, redbull bc one a jiné prestižní). Přibylo hodně triků, dnes je trend v powermoves a hlavně clash. Styl je ovšem pořád důležitý, break dance je tanec, a ne gymnastika (z které ovšem hodně prvků přejímá).
Rozvoj breaku vidím velmi pozitivně a myslím si, že tento styl ma před sebou ještě budoucnost....
Komentáře
Přehled komentářů
Ta historie je dobrá o tomhle sem vůbec neslyšel já znám zase jinou historii jak vznikl break tím že byly v New Yorku gangy a ty mezi sebou bojovali a když se pak nechtěli zabíjet tak proti sobě tancovali a to byl spíš toprock ale ne takovej jakej známe dnes. Bylo to spíš blíže k popinu.
něco k tomu
(bohdy, 24. 8. 2011 15:04)